Indonézia sárkányainak otthona – Komodo
Indonézia különleges szigete, Komodo elsősorban a varánuszok természetes élőhelyeként lett ismert és vált népszerűvé az utasok körében.
A sziget Kelet-Nusa Tenggara tartomány és a Kis-Szunda szigetek része, területe körülbelül 390 km2. Maga a sziget is a területén élő ősi gyíkról kapta nevét. A világon egyedülálló módon csak ezen és a környező kisebb szigeteken (Rinca és Padar) honos – olvasható az indonezia.info oldalán.
Komodo szigetén alacsony számú lakosság él. (Mielőtt arra gondolnál, nem, nem azért. A varánuszok veszélyesek lehetnek az emberre, de ezen esetek száma minimális.)
A megközelítőleg 2.000 főt számláló iszlám populációnak köszönhetően érintetlen természeti kincsek várnak a szigeten. Ezt erősítendő 2011-ben a szigeten élő varánuszok miatt a Komodo-sziget a világ hét természeti csodájának egyikévé vált.
Bámulatos teremtmény
A komodói varánusz a hüllők osztályába tartozik, azon belül pedig a varánuszfélék családjába – a hüllők között az egyik legnagyobb a Földön. Hosszúsága elérheti a 3 métert, testtömege pedig a 170 kg-ot.
A felfedezése óta eltelt évtizedekben számos ország indított expedíciót a szigetre a faj vizsgálatára. Először azonban az 1910-es években a “szigetre tévedt” holland felfedezők tettek említést ezekről a hüllőkről, kissé túlzóan. Persze nem lepődünk meg azon, hogy a hüllő látványa merőben szokatlan volt az európai hajósok számára, akik így írtak róla:
“A lény a hét méter hosszúságot is elérte, szájából tüzet okádott.”
Steyn van Hensbroek hadnagy, aki a Flores (Indonézia) szigeten állomásozott, expedíciót szervezett a Komodo-szigetre. Felfegyverzett katonáival sikerült elejtenie egy 2,1 méter hosszú varánusz példányt. A további példányokat Peter A. Ouwens, a jávai állattani múzeum és botanikus kert igazgatója dokumentálta. Az Ouwens által készített feljegyzések az első megbízható dokumentumok a komodói varánuszokról.
Képes tüzet okádni vagy ez csak egy mendemonda?
Ouwens a kutatásai során – amelyek eredményeit 1912-ben publikálta – megállapította, hogy a komodói sárkány nem tud tüzet okádni. A felfedezett hatalmas gyíkot Varanus komodoensis-nek nevezte, amely köznyelven annyit jelöl: komodói sárkány vagy komodói varánusz.
A komodói varánusznak a szigeten nincs természetes ellensége. Mivel rajta kívül csak – az ismert fajok közül – a sörényes farkas, a cibetmacska, a különféle kakaduk és a makákók él, a varánusz háborítatlanul élhet és szaporodhat. Így az ide látogatók testközelből tekinthetik meg ezeket a különleges állatokat, amelyek mára élő legendává váltak.
“Veszélyes dög”
Az index csak “veszélyes dögnek” nevezte cikkében, amelyben egy korábbi kutatás eredményét vázolta fel. A varánusz nem csak az egyik legnagyobb, de az egyik legmérgezőbb hüllő is a világon, amely képes lenne akár egy szarvast is elejteni.
„A méreg és a fogak tökéletes harmóniában működnek.” – nyilatkozta Dr. Bryan Fry, a komodói varánuszt csodáló nemzetközi kutatócsoport vezetője. „Olyanok együtt, mint egy mérgezett tör, a varánusz egy bámulatos gyilkológép” – lelkendezett tovább.
A kutatás eredménye azért is érdekes, mert az állat időnként embereket is felfal. 2007-ben például egy nyolcéves indonéz gyermeket támadott majd evett meg egy hüllő Komodo szigetén. 2009-ben pedig egy vadászt cserkészett be, majd fogyasztott el.