Nusantara – bejelentették Indonézia új fővárosát

Indonézia zsúfolt és süllyedő fővárosától, Jakartától egy új település, Nusantara veszi át eddigi közigazgatási feladatait és rangját.

Poetra.RH / Shutterstock | Az új indonéz fővárost hirdető tábla Jakartában 2023 decemberében.

Még 2019-ben cikkezett az Index Joko Widodo indonéz elnök bejelentéséről, miszerint Indonézia Jakarta helyett új fővárost választott. Akkor még nem tudták a pontos nevét, csak azt, hogy a települést Borneó szigetének délkeleti részén építik fel, Samarinda és Balikpapan kikötővárosok közelében. Azóta a név is megszületett, így Indonézia új fővárosa hivatalosan is a Nusantara (magyarul: szigetvilág) névre hallgat.


Miért volt szükség erre a lépésre?

Jakarta 1945-ben vált a szigetország központjává, s töltötte be fővárosi funkcióját. Gyakorlatilag az urbanizáció felerősödött hatásának esett áldozatul: túlnépesedett, ezáltal élhetetlenné vált. 11 milliós lakosságával a világ legsűrűbben lakott városai közé tartozik, ugyanakkor a város infrastruktúrában nem tudta tartani a lépést a lakosságszám folyamatosan növekedésével.

Ezt mutatja az a tény is, hogy az Uber Technologies kimutatásai alapján az autósok éves szinten 22 napot töltenek közlekedési dugóban, amely Ázsiában a legmagasabb szám.

Másik kiemelt problémája, hogy a várost a világon leggyorsabban süllyedő városként tartják számon. Ezért gyakoriak az árvizek, ráadásul a talajvíz folyamatos csapolása miatt (éves szinten 630 millió köbméter talajvizet szivattyúznak ki a város épületeiből) egyre gyorsabb ütemben halad ez a folyamat. Olyannyira, hogy egyes kutatások szerint Jakarta 36%-a 2050-re víz alá fog kerülni.

Iqro Rinaldi / Shutterstock | A város süllyedésével és a tengerszint emelkedésével Jakarta egyes részei már most víz alá kerültek vagy gáttal kell védeni őket az ártól.

Az indonéz parlament 2024. március 28-i közlése szerint Jakarta továbbra is Indonézia gazdasági központja marad, amely további fejlesztésekre szorul:


„Bár nem lesz többé főváros, továbbra is különleges státusszal kell rendelkeznie a gazdasági növekedés érdekében.”

– olvasható az Index beszámolójában Tito Karnavian belügyminiszter nyilatkozata, amit a parlamenti tanácskozás után.

A jelenlegi szabályok szerint Jakarta addig marad Indonézia fővárosa, amíg az elnök ki nem ad egy rendeletet. Ez még 2024-ben várható.


A Nusantara-projekt

Nusantara építését 2022 júliusában kezdték meg. Az építkezés első fázisa, amiben kormányzati irodákat, iskolákat és kórházakat építenek fel, egy hónappal később kezdődött. Több mint 100 ezer építőmunkás érkezett a területre a projekt kivitelezésére, amit később még közel százezerrel megemeltek, miután kritizálták a kormányt, amiért az nem használt elég helyi munkaerőt.

A zsúfolt Jakartától nem csak a közigazgatási feladatokat veszi át Nusantara, de megközelítőleg 1,9 millió ember otthona lesz. A kormány tervei szerint az új főváros fokozatosan veszi át Jakartától annak hatáskörét.

A tervek szerint közigazgatásilag el fog szakadni Kelet-Kalimantantól és önálló tartományi városként fog funkcionálni, mint ahogy Jakarta is. A Reuters értesüléseire hivatkozva a Kelet-Kalimantan tartományban felépülő Nusantara körülbelül 32 milliárd dolláros költségvetésből jöhet létre, 2.560 négyzetkilométeren. A beruházások 19%-a állami, a többi pedig magántőke bevonásával valósul meg.

Wisnupriyono / Shutterstock | 2023-as felvétel az új indonéz főváros építéséről.

Az Origo cikkjében kitért arra is, hogy indonéz kormány nemrégiben nagy eléréssel rendelkező influencerek bevonásával mutatta be a város okos és fenntartható koncepcióját. Jogosan merül fel Benned a kérdés, hogy


Miért volt szükség influenszerek bevonására?

Mert az indonéz kormány elsősorban a fiatalokat szerette volna meggyőzni arról, hogy az új főváros építése során kiemelten figyeltek a környezet védelmére. Az ezzel kapcsolatos aggályok miatt a fiatalok voltak a legelutasítóbbak a projekttel kapcsolatban. Az még nem mérhető, hogy eredményre vezettek-e ezek a kollaborációk, ugyanakkor úgy tűnik, hogy a túra az indonéz véleményvezéreket meggyőzte. 

Például Jerhemy Owen, több mint 3 millió követővel rendelkező influenszer a Tik Tok-on közzétett videójában elmondása szerint Nusantara a technológiai értelemben legokosabb, egyben leginkább „öko-barát” város lehet a világon.

Elmondása szerint a település mindössze 25%-a klasszikus városi terület, 65%-a teljes mértékben zöld. Ez az arány megfelel a kormány ígéretének.

Syah Indo / Shutterstock | Fényképeket készítő látogatók az új város helyszínén 2023 decemberében.


Volt már korábban hasonló precedens?

Indonézia amúgy nem az első délkelet-ázsiai ország, amely fővárosának elköltöztetése mellett döntött. Mianmarban (korábbi nevén Burma) 2005-ben tették át a fővárost az egykori gyarmati székhelyről, Rangunból a tőle 320 kilométerre lévő, hegyvidéki Najpjidóba.

A nulláról felépített főváros esete sem egyedülálló, ugyanis Brazíliában az 1960-ban átadott Brasília (magyarul Brazíliaváros) vette át a fővárosi rangot Rio de Janeirótól. 

De ott van Egyiptom is, amely jelenleg is építi új közigazgatási központját, Kairótól alig 50 kilométerre. A semmiből új fővárost építeni egy országban ritka, de nem egyedülálló. Például Brazíliában az 1960-ban átadott Brasília vette át a fővárosi rangot Rio de Janeirótól. Egyiptom pedig jelenleg is építi új közigazgatási központját Kairótól alig 50 km-re.


További híreket, érdekességeket olvasnál blogunkon? Olvasd el cikkünket a Seychelle-szigetek különleges hindu templomáról!