A felnőtté válás napja Japánban
A felnőtté válás napja minden év első ünnepe Japánban, amit január második hétfőjén tartanak.
A felnőtté válás (japánul Szeidzsin no Hi) során azokat a fiatalokat ünneplik, akik az azt megelőző évben betöltötték a 20. életévüket. Japánban hivatalosan a “második x” betöltésével válik egy személy felnőtté. Az ünnepség célja, hogy a felnőtté válási ceremóniák (szeidzsin-siki) során bemutassák a felnőttkorral járó felelősségeket. A szertartások helyszíneként a helyi önkormányzati irodák szolgálnak.
Története
A felnőtté válási ceremóniák története Japánban 714-re nyúlik vissza, amikor is egy fiatal herceg új ruhákkal és frizurákkal fejezte ki mások számára felnőtté válását. A ceremóniák lebonyolítása jelenlegi formájában 1948-ban kezdődtek, akkor még fix dátummal, január 15-én. A Happy Monday System törvénymódosítási sorozat miatt* 2000-től a Felnőtté válás napja minden év január második hétfőjére esik.
* A Happy Monday System az 1998-ban és 2001-ben végrehajtott japán törvénymódosítások sorozata. Az intézkedések célja az volt, hogy számos állami ünnepet helyezzenek át hétfői napokra, ezzel biztosítva háromnapos hosszú hétvégéket az ötnapos munkahéttel rendelkezők számára.
A felnőtté válási ceremónia
A ceremóniákra reggel kerül sor, Japán-szerte a helyi irodákban. A felnőttkor betöltése nem csak új jogokkal, hanem több felelősséggel párosulnak a fiatal felnőttek számára. A meghívott fiatalok már betöltötték vagy az adott év április 1-jéig fogják betölteni a huszadik életévüket. A ceremóniák során kormánytisztviselők tartanak beszédeket, a fiatalok pedig apró ajándékokat kapnak.
Az alkalmakon a női résztvevők egy része furisode-t (kimonószerű öltözet, hosszú, lelógó ujjakkal, és zori szandálokkal) viselnek. A ceremóniát megelőzően sokan mennek szépségszalonokba.
A férfiak is hagyományos öltözéket viselnek (például sötét kimonót hakamával), de manapság már sokan inkább a nyugati divatot követve öltönyt és nyakkendőt vesznek fel. A ceremónia után a fiatalok bulikat, és afterpartikat tartanak a barátaikkal, családjaikkal.
Csökkenő részvételi arány
Bár az esemény kiemelt népszerűségnek örvend a szigetországban, az elmúlt években több kihívással kellett szembenéznie. Az alacsony születési arány és így a fiatalok csökkenő száma miatt csökkent az ünnepelt résztvevők száma.
Az is előfordult, hogy a ceremóniákon zavargások történtek (például 2002-ben részeg fiatalok megpróbálták megzavarni a nahai fesztivált). És ha ez még nem lenne elég, azon húsz évesek száma is megnőtt, akik 20 éves koruk ellenére még nem érzik magukat felnőttnek, és ezért a távolmaradás mellett döntenek.
A részvételi arány csökkenése 2012-ben folytatódott: abban az évben 1,22 millióan ünnepeltek a ceremónián, ami az 1976-os adatok (2,76 millió fiatal jelent meg) fele. Ez volt az első alkalom, ahol a részvétel 50% alá esett.