Így néz ki Egyiptom új közigazgatási fővárosa
Egyiptom jelenlegi fővárosa és egyben világvárosa, Kairó egyre kevésbé bírja el a rá nehezedő népesedési és közigazgatási terheket.
Kairó a világ egyik leghíresebb, leggazdagabb történelmű fővárosa, Egyiptom legnagyobb jelentőséggel bíró települése. Jelenlegi státuszát – stratégiai okokból – elveszíti, hiszen Egyiptom új fővárost tervezett – írja az IFLScience.

Az építkezés még 2017-ben kezdődött, a sivatagban
A NASA Landsat 9 műholdja már ekkor megörökítette a projektet, igaz, akkoriban még nem sok részlet rajzolódott ki. 2024 augusztusában aztán újabb felvétel készült a helyszínről, a változás pedig szembeötlő.

A fotón látható, zöld vonal egy gyalogosok és kerékpárosok számára tervezett park, ahol tavak és őshonos növények kaptak helyet. A 10 kilométer hosszú terület több mint kétszer hosszabb a New York-i Central Parknál. Az új fővárosban számos kormányzati épület is található, ezek közül a leglátványosabb a védelmi minisztérium nyolcszögletű központja – olvasható a 24.hu cikkében.

Miért van szükség új központra?
Az új fővárosra részben Kairó robbanásszerű népességnövekedése miatt van szükség – 1950-ben a lakosság 2,5 millió fő volt, napjainkban pedig 22,6 millió. A helyiek többsége a Nílus 20 kilométeres körzetében él, itt különösen nagy a népsűrűség.
Az új város Kairótól 45 kilométerre keletre, a regionális körgyűrűn kívül található, egy nagyrészt fejletlen területen, Szuez kikötővárosa felé félúton. A 700 négyzetkilométeres összterületen várhatóan 6,5 millió ember él majd, bár a becslések szerint ez a szám akár hétmillióra is emelkedhet.

A metropolisz felépítésének költségvetését eredetileg 45 milliárd dollárosra becsülték, mára viszont már 60 milliárd dollárra is rúghatnak a költségek. Az új metropoliszban 6 millió ember élhet majd, ez némiképp csökkentheti a Kairóra nehezedő nyomást.