Japán igazi csábereje, a cseresznyefa-virágzás

Japán kapcsán az első asszociációk között van az egyedi építészet, a sushi, a Fuji, a technológia, vagy utasaink kedvence, a cseresznyefa-virágzás.

Sean Pavone / Shutterstock | A sakura csodás látképe háttérben a Himeji kastéllyal.

Biztosan Veled is jöttek már szembe fotók a gyönyörű, rózsaszín virágba borult cseresznyefákról, amelyek nem csak a helyieket, hanem a Japánba érkező turistákat is lázban tartják. Ha kacérkodsz a gondolattal, hogy személyesen is átélnéd ezt a csodálatos látványt, akkor a legjobb helyen jársz. Az Utazómajom segítségével most összeszedjük a legfontosabb tudnivalókat.

Crazypharm / Shutterstock | Japán feliratú lámpák a cseresznyefa-virágzás nyújtotta gyönyörű környezetben.

Mit jelent a cseresznyefa-virágzás a helyiek számára?

A cseresznyefa virágzása (japánul sakura) többet jelent egy szezonális jelenségnél, a japán kultúra része és egyszerre az élet átmeneti jellegének, valamint az új kezdetének szimbóluma. Évszázadok óta visszaköszön a művészetekben, költészetben, irodalomban, de még a kerámiákon is. A japánoknak a tavasszal virágzó cseresznyében – és szilvában – gyönyörködésre is van külön szavuk (hanami), csak úgy, mint a teljes virágbaborulásra (mankai) és az első virágfakadásra (kaika).

Sean Pavona / Shutterstock | Tömegek élvezik a cseresznyevirágzást, és az éjszakai Hanami fesztivált a Maruyama Parkban.

A virágzáskor rengeteg fesztivált és rendezvényt tartanak országszerte. A hanami legnépszerűbb formája a piknikezéshez hasonló, amit nappal és éjszaka (jozakura) egyaránt űzhetnek, elsősorban a japán fiatalok. Ezért igen zajos és zsúfolt ez az esemény.


Mikor figyelhető meg pontosan ez a különleges jelenség?

A sakura kapcsán nem tervezhetünk olyan pontos időzítéssel, mint a híres japán gyorsvasút esetében, hiszen az időjárás függvényében minden évben lehetnek eltérések. De ne aggódj, ez nem azt jelenti, hogy csak nagy szerencsével láthatnád a jelenséget.

A cseresznyefa virágzása körülbelül 1-1,5 hétig tart. A márciustól május elejéig terjedő időszakban, egy déltől északra vonuló sávban Japán területén valahol mindig elcsípheted a sakurát. Tehát ha például lekésted a fák virágzását Tokióban vagy Kiotóban, akkor még mindig van lehetőséged megtekinteni északon. Tohoku vagy Hokkaido régiók kényelmesen elérhetőek, köszönhetően a Sinkanszen gyorsaságának.

Phattana Stock / Shutterstock | Két hagyományos japán kimonót viselő gésa a Sensoji templomnál, Tokió Asakusa városrészében.


Legelőször január közepe táján, Okinawa szigetén kezdenek el virágozni a cseresznyefák. Tokióba március végén, Kiotóba és Oszakába általában április elején érkezik meg a várva várt jelenség. Az északi régióban még május elején is megfigyelhető. Ha nem bíznád a véletlenre, a japán cseresznyefa-virágzásról idén mi is készítettünk előrejelzést, amit ebben a posztban tekinthetsz meg.


Ha személyesen szeretnéd átélni a sakura szépségét, minimum 6-7 hónappal a virágzás előtt kérj ajánlatot álmaid japán utazására.