Wat Rong Khun – Thaiföld hófehér buddhista temploma

A hófehér templom minden pici részlete jelentéssel bír. A Wat Rong Khun (magyarul: Vat Rong Kun) a látogatót arra hivatott ösztönözni, hogy az elmélyedjen az egyes buddhista tanításokban.

Nadia Acosta / Shutterstock | Wat Rong Khun kortárs buddhista temploma, Chiang Rai-ban, Thaiföldön.

A hófehér templom – már első blikkre is – különbözik minden más templomtól Thaiföldön. A fehér szín Buddha tisztaságát jelképezi, míg a kis tükrök a külsején az Ő bölcsességét, amely “mindenhol a földön és a világegyetemben fényesen fénylik” – írja az Érdekes Világ.

LMspencer / Shutterstock | A kis tükrök Buddha bölcsességét jelképezik.

A templomot, amelynek újjáépítési munkálatai 1997-ben kezdődtek, a “thai Gaudí”-ként is emlegetett Chalermchai Kositpipat tervezte. A nagyon rossz állapotban lévő épület rekonstrukciójának tervét saját pénzből finanszírozta, így azt oktatási és meditációs központnak szánta. Egy nagyobb projekt részeként 2008-ban adták át a turisták számára is ingyenesen látogatható épületet.

Tanaban Chuenchay / Shutterstock | Légi felvétel a Wat Rong Khunról.

A 2014. május 5-ei földrengésben a Wat Rong Khun súlyosan megrongálódott. Ekkor a templomot határozatlan időre bezárták. Végül a határozatlan idejű bezárás 3 napig tartott. A tervező, Kositpipat – vélhetően csalódottságában – azt nyilatkozta május 6-án, hogy lerombolja a teljes épületet, és azt soha nem építi újra. Egy nappal később viszont egy szakértői csoport megállapította, hogy a földrengés során nem sérültek az épület szerkezetei. Ennek hatására – a már sokkal optimistább – Kositpipat elhatározta, hogy két éven belül visszaállítja a templomot eredeti állapotába, így a szentély május 8-án ismételten megnyitotta kapuit a látogatók előtt.

Fokke Baarssen / Shutterstock | A hófehér Wat Rong Khun templom Thaiföld legészakibb nagyvárosában, Chiang Rai-ban.


A Wat Rong Khun kiemelt jelképe: a templomhoz vezető híd

A bevezetőben is említett külső kis tükrökön kívül a templomnak van még egy kiemelt jelentőséggel bíró jelképe: ez pedig a templomhoz vezető híd, amely az újjászületések közti átmenetet szimbolizálja.

Sujitra Chaowdee / Shutterstock | A Wat Rong Khun kiemelt jelképe: a templomhoz vezető híd.

A híd az újjászületések körforgásának hídja, amely szimbolikus értelemben átviszi a látogatót egy szenvedésektől mentes állapotba, túl a halálokon és az újjászületéseken. A tavacska mellett két kinnaree-t is láthatunk, ezek a buddhista mitológiából ismert félig ember, félig madár alakok. A hídon átérve a “mennyország kapujába” érkezünk, amelyet két hatalmas alak védelmez – ők azok, akik az emberi sorsok felett döntenek.

Tanasara / Shutterstock | Részlet a védelmező hatalmas alak szobrából.


A thai Gaudí a klagenfurti apokaliptikus kápolnától vehette az ihletet?

A Wat Rong Khun minden részlete jelentést hordoz. Az a kör alakú tér például, amiből kezek nyúlnak felfelé, a vágyakat szimbolizálják; az emberi szenvedést és a poklot. Mikor a látogatók megérkeznek, egy kis hídon keresztül át kell kelniük efölött a terület fölött, hogy a fehér templom fő épülete (az Ubosot) irányába eljussanak.


Az azsianeked.com -on egyedi és különleges megoldásokat kínálunk, ha thaiföldi utazást tervezel.