Miért csak Egyiptomban élvezhető a Vörös-tenger?

Elsőre meglepően hangzik, hiszen a Vörös-tenger az egyik legtisztább vizű tenger a világon. De garantáljuk, hogy a cikk végére látni fogod a teljes képet.

Kitnha / Shutterstock | A Vörös-tenger műholdas felvételen (3D renderelés).

Amellett, hogy az egyik legszebb, a Vörös-tenger a Föld egyik legnagyobb sótartalommal bíró tengere. Különleges élővilággal rendelkezik: számtalan színes hal és korall él benne. Ezek a tényezők teszik igazán vonzóvá a turisták számára a tengert, és így Egyiptomot is.

Természetesen nem állítjuk azt, hogy máshol ne fürdenének benne, viszont ha megfigyeled a térségét, hamar szemet szúr, hogy – Egyiptomon kívül – szinte sehol sincsenek szállodák a tengerparton. Ebből adódóan fürdőző turistákkal sem találkozhatsz – olvasható a liked.hu-n.

Andrew Sukhee Yim / Shutterstock | Hajók a Vörös-tengeren, Hurghadában, Egyiptomban.

Ez azért is meglepő, mert a Vörös-tenger összesen 8 országgal határos:

  • Dzsibuti
  • Egyiptomazsianeked.com
  • Eritrea
  • Izrael
  • Jemen
  • Jordánia
  • Szaúd-Arábia
  • Szudán

De miért csak Egyiptomnak sikerül bevonzania a turistákat?

Az kétségtelen, hogy a fentebb említett, Vörös-tenger partjával határos országok közül – Szaúd Arábia után – Egyiptom foglalja el a második legnagyobb részt a tengerpart területéből. Így joggal merül fel a kérdés, hogy a többi országnak miért nem jutott eszébe sikeres turizmust felépítenie erre a természeti csodára? Nézzük sorjában.

Dzsibuti közelében folyamatosan szomáliai kalózok cirkálnak, így a nyugodt és békés nyaralás lehetősége kizárt ebben a térségben.

Eritrea gazdaságilag jelenleg képtelen felmutatni olyan eredményeket, amely imponáló lenne a külföldi befektetők számára. Így az idegenforgalom és turizmus fejlesztése egyelőre várat magára.

Luciano Santandreu / Shutterstock | Eilat amellett, hogy üdülőhely, Izrael meghatározó kikötővárosa.

Izrael ugyan “tengerkapcsolatos” és az ország vezetősége érdekelt is a turizmus fejlesztésében, ugyanakkor a nehézséget a kis érintkezési pont adja a Vörös-tengerrel. A jelenleg legismertebb izraeli üdülőhely (Eilat) egyben kikötőváros is, ami nem feltétlenül biztosítja a teljes kikapcsolódást.

Jemenben sajnos még rosszabb a helyzet, mint Eritreában. Súlyos konfliktusok dúlnak az országban, emellett pedig a hatóságok is tiltják a turizmus fejlesztését.

Jordániára ugyanaz vonatkozik, mint Izraelre: Akaba az egyetlen említésre méltó tengerparti hely, ami szintén kikötőváros. Jordániában ezért inkább a Holt-tenger ajánljuk.

byvalet / Shutterstock | Jordánia fővárosa, Akaba a Vörös-tenger partján.

Szaúd-Arábia gyakorlatilag elfoglalja a Vörös-tenger teljes keleti partszakaszát, így kiaknázhatóak lehetnének számukra is a tengerpart nyújtotta turisztikai lehetőségek. Habár lassú tempóban, de fokozatosan nyitnak a turisták felé, ugyanakkor – érthető okokból – egyelőre elkerülik a nyári kikapcsolódásra és pihenésre induló turisták. A keleti parton így gyakorlatilag nincsenek fürdőző turisták. Bár van néhány egészen tisztességes üdülőhely, például Dzsidda.

Végül pedig következzék Szudán, amely közvetlenül Egyiptom alatt terül el. Bár nem jó érzés ezt leírni, de Szudán egy harmadik világbeli ország, ahol szintén nem érdemes szállodákat keresned a tengerparti részen. Jemenhez hasonlóan az ország szigorú szabályai sem járulnak hozzá a turizmus fejlesztéséhez.

branislavpudar / Shutterstock | A Vörös-tenger korallzátonya, egzotikus élővilága Hurghada közelében.

Összegezve a fentieket tehát leszögezhetjük, hogy Egyiptomon kívül (jelenleg) nem tudsz máshol pihenni, ha a Vörös-tenger vizét szeretnéd élvezni. Ennek a szomorú ténynek persze van egy érdekes, egyben pozitív hozadéka is: az érintetlenség miatt az állat- és növényvilág sokkal tovább és szebb állapotban képes fennmaradni.


További híreket, érdekességeket olvasnál blogunkon? Olvasd el cikkünket a meghiúsult piramis-felújítási projektről!